VR

YATIRIM AMAÇLI ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

10 Ocak 2023

YATIRIM AMAÇLI ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

YATIRIM AMAÇLI ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

YATIRIM AMAÇLI ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Gayrimenkul yatırımından uzun vadede kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için arsa-arazi en uygun yatırım araçlarından biridir. Arsa-arazi, uzun dönemdeki kar beklentisine yönelik bir yatırım aracı olduğu için farklı riskleri de içinde barındırır. Bu durum yatırımdan kar elde etmek için finansal, ekonomik, hukuki birçok parametreyi değerlendirmeyi gerektirir. Her yatırımda olduğu gibi riskleri minimize etmek için arsa-arazi yatırımında da bir uzmanın rehberliği kritik önem taşır. 

Arsa - arazi yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konuları sizler için özetledik.

GELİR BEKLENTİNİZE KARAR VERİLMELİ

Arsa ve arazi uzun vadeli bir yatırım aracıdır, yüksek bir getiri için 10 yıl ile 30 yıl arası bir süre beklemeniz gerekebilir. Eğer hedefiniz 5-10 yıl arası bir dönemde kar etmek ise arsa, 10 yıl üstünde kar elde etmeyi hedefliyorsanız arazi yatırımı uygun olacaktır.

TAŞINMA VASFI KONUSUNA DİKKAT EDİLMELİ

Arsa olarak sunulan alanın gerçekten arsa olup olmadığının kontrol edilmesi arsa-arazi yatırımında kritik öneme sahiptir. Yatırım yapılacak yerin arsa niteliği taşımasına dikkat edilmelidir çünkü arsa imarlı bir arazidir. Bunun yanında orman ve bahçe niteliği taşıyan alanlar da bulunabilir fakat orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi değildir.

İMAR DURUMU VE İMAR PLANI KONTROL EDİLMELİ

Arsanın taşınma vasfı öğrenildikten sonra, imar durumu arazinin bağlı bulunduğu belediyeden kontrol edilmelidir. İmar planına sahip olmayan arsa ya da arazilerin yapılaşmaya uygun olmadığı durumlar olabilir bu da yatırımın karlılığını etkileyen önemli bir unsurdur.

Arsa - arazi yatırımında imar planı da getiriyi etkileyen önemli bir faktördür. Arsalar konut alanı, ticaret alanı, sanayi alanı, gibi farklılaşabildiğinden bu kategorilerin yatırımınıza olası etkilerini değerlendirmek önemlidir.

ARSANIN HİSSE VE TAPU DURUMU SORGULANMALI

Bir arazi ya da arsa hisseli olabilir. Hisseli bir arsayı almak için karar vermişseniz hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması ardından noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekecektir. Arsa-arazi yatırımı yapılmadan önce arsanın tapudaki durumunu mutlaka kontrol edilmelidir. Tapu üzerinde ipotek, haciz, şerh var mı incelenmelidir.

Kapat
Kapat