VR

GAYRİMENKULÜN DEĞERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

2 Ocak 2023

GAYRİMENKULÜN DEĞERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

GAYRİMENKULÜN DEĞERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

GAYRİMENKULÜN DEĞERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Standart olarak bir konutun değeri belirlenirken lokasyon, yaş, donanım, emsal konutların fiyatları gibi değerler dikkate alınır. Buna karşılık son dönemde özellikle satış siteleri üzerinden yapılan gayrimenkul satışlarının önem kazanmasıyla konutların fiyatları, sadece emsal konutların fiyatlarıyla karşılaştırma yapılarak belirleniyor. Ancak bu yöntem konutların değerlerinin belirlenmesinde büyük öneme sahip olan diğer kriterlerin göz ardı edilmesine ve konutların değerinin standart kriterler doğrultusunda oluşan değerinin üzerine çıkmasına neden oluyor. Önemle vurgulamak gerekir ki gayrimenkul değerinin belirlenmesi uzmanlık gerektiren bir konudur ve bu konunun uzmanları da gayrimenkul eksperleridir. Konut değerini belirleyen faktörleri sizin için özetledik.

Konut değerini belirleyen faktörler dört ana başlıkta toplanabilir:

 1. Fiziksel Parametreler: Gayrimenkulün konumu, metrekaresi, altyapısı, ulaşım olanakları vs.
 2. Finansal Parametreler: Yatırımcının geliri, emsal konutların fiyatları, kredi maliyeti, tüketici eğilimleri, gayrimenkul arzı vs.
 3. Hukuki Parametreler: Gayrimenkulün bulunduğu lokasyondaki kamu hizmetleri, gayrimenkulün mülkiyet / tapu durumu, arazi kullanımına ilişkin düzenlemeler, vergi politikaları vs.
 4. Sosyal Parametreler: Tüketici talep ve davranışları, göç eğilimleri, nüfus yoğunluğu, nüfus artış hızı, piyasadaki trendler vs.

Gayrimenkulün satış değerini etkileyen faktörleri yakından inceleyelim:

 1. Konutun Özellikleri: Konutun brüt alanı, net kullanılabilir alanı, oda sayısı, altyapı kalitesi, mimari özellikleri, bulunduğu kat, cephesi ve manzarası değerini belirleyen konut özelliklerine yönelik önemli faktörlerdir.
   
 2. Lokasyon: Konutun bulunduğu semt ve ilçe, emsal konutların değerleri, çevresindeki okul, sağlık kuruluşları, market, alışveriş merkezi gibi tesislere uzaklığı ve ulaşım olanakları konut değerini doğrudan etkileyen faktörlerdir.
   
 3. Tapu Durumu: Gayrimenkulün sahiplik durumu, tapusunun kat mülkiyeti, kat irtifakı olup olmaması, tapu üzerinde bulunan yasal kısıtlamalar gayrimenkulün değerini etkilemektedir.
   
 4. Prim Getiri Potansiyeli: Konutun bulunduğu lokasyonda uzun ve orta vadede prim yapabilecek belediye projeleri, kamu yatırımları, özel sektörün büyük projeleri gibi faktörler konutun değerine olumlu etki yapar.
   
 5. Güvenlik Durumu: Konutun site içinde yer alması, kapıcısının ve güvenlik görevlisinin olması, konutta kullanılan güvenlik sistemleri ve bulunduğu semtin güvenlik durumu konutun değerini etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.
   
Kapat
Kapat