VR

YATIRIM AMAÇLI EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

30 Aralık 2022

YATIRIM AMAÇLI EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

YATIRIM AMAÇLI EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

YATIRIM AMAÇLI EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Konut sadece ikamet edilecek bir gayrimenkul olmanın ötesinde önemli bir yatırım aracı olarak da ön plana çıkmaktadır. Yatırım amaçlı ev alımında dikkat edilecek unsurlar ikamet amacıyla ev alımından farklıdır. Uzun vadeli bir yatırım türü olan ev yatırımı doğru adımlar atılarak yapıldığında çok karlı bir araca dönüşebilir.

Geleneksel olarak en çok güvenilen yatırım araçlarının başında gelen konut yatırımını yapmadan önce konutun lokasyonu, yapı özellikleri, ulaşım olanakları ve konut piyasası hakkında çok detaylı araştırmalar yapılması gerekmektedir. Riskleri minimize etmek için uzman bir yatırım danışmanı rehberliğinde yapılması gereken konut yatırımları için dikkat edilmesi gereken kriterleri sizin için özetledik.

Evin Tapu Durumunu İnceleyin

Bu madde konut yatırımındaki en önemli konuların başında gelmektedir. Konut yatırımı yapmadan önce evin tapusu, kat mülkiyeti ya da kat ittifakı gibi durumları kısaca evin yasal durumu detaylı şekilde incelenmelidir. Evin yasal durumuyla ilgili tapu müdürlüklerinden bilgi alınabilmektedir ancak konu çok teknik olduğu için bu araştırma konusunda uzman bir emlak danışman profesyonel yardım almak tapu kaynaklı riskleri ortadan kaldıracaktır.

Arsanın Durumunu İnceleyin

Konut yatırımında kritik öneme sahip diğer bir konu da evin üzerinde yer aldığı arsanın durumunun analiz edilmesidir. Arsanın altyapı olarak sorunlu bölgelerde olması ya da toprak kayması veya deprem bölgesinde yer alması gibi lokasyon özellikleri orta / uzun vadede sorunlara neden olabilir, evin değerini düşürebilir. Bu sebeple arsa durumunu da konut yatırımlarında dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir ancak bu inceleme de uzmanlık gerektirdiğinden bir profesyonelden destek almak kritik öneme sahiptir.

Bütçenize Doğru Karar Verin

Konut yatırımında karlılığı etkileyen en önemli faktör finansal güçtür. Yatırımcılar konut yatırımı yapmaya karar verdiklerinde öncelikle finansal açıdan kendilerini objektif kriterlere göre test etmelidir. Banka kredileri sahip olunan bütçenin üzerinde konut yatırımı yapma olanağı sağlayan önemli kaynaklardır ancak yatırımcının gelirine uygun bir ödeme planıyla kredi kullanımı kritik öneme sahiptir.  

Yaşam Skorunu Araştırın

Yatırım amaçlı alınan konutlardan genellikle kira geliri elde etmek amaçlanmaktadır. Konutun kiraya verilmesinde sunduğu sosyal olanaklar, park, bahçe, okul, hastane, market, alışveriş merkezi gibi alanlara mesafesi ve toplu taşıma imkanlarını kapsayan yaşam skoru önem kazanmaktadır. Yaşam kalitesine doğrudan etkileyen bu unsurlar konutun kirasının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple konut yatırımı öncesinde yaşam skoru mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır.

Kira Amortismanı Hesaplayın

Yatırım yapılacak konutun değerini belirleyecek önemli kriterlerden biri değerini kira geliriyle kaç yılda amorti edeceğidir. Konut yatırımı yaparken satın alacağınız konutun o günün şartlarında ve ileriye dönük olarak ne kadar kira getirisi kazandıracağı ve çevresel faktörlere bağlı olarak yapacağı primi dikkate alınmalıdır.

Kapat
Kapat