VR

Semih Sarıalioğlu: Gayrimenkul Dünyasında Yeni Bir Çağ Başlatıyoruz!

27 Eylül 2022

Semih Sarıalioğlu: Gayrimenkul Dünyasında Yeni Bir Çağ Başlatıyoruz!

Semih Sarıalioğlu: Gayrimenkul Dünyasında Yeni Bir Çağ Başlatıyoruz!

İstanbul’un zirvesi dediğimiz Quasar’ın 39. katındaki satış ofislerinde yatırımcılarını bekleyen, Ceess Group Portföy Yönetim ve Saral Gayrimenkul kurucusu Semih Sarıalioğlu sektördeki 24 yıllık emeğini göz alıcı başarılarla süslemeye devam ediyor.

Dünya pazarında gayrimenkul firmaları arasında örnek gösterilecek işler yapan ve yatırımcılarıyla kendini yenileyerek metaverse sistemine geçen, yenilenmiş vizyonuyla zirveye oturan Saral Gayrimenkul VR gözlük sistemine geçmeye hazırlanıyor.

Özellikle Karadeniz bölgesinde bugüne kadar yapmış olduğu işlerle tanıyıp, takip ettiğimiz Saral Gayrimenkul, İstanbul’da açmış olduğu satış ofislerinde dur durak bilmeden sektöründe fark yaratmaya başladı bile!

Bunların yanı sıra yazılımcılar ile ‘CEESS coin’ para birimini emlakta da kullanılabilecek bir alışveriş sistemine entegre eden dev altyapı hazırlığında olduklarını dile getiren CEESS GROUP Yönetim Kurulu Başkanı- Saral Gayrimenkul Genel Müdürü Semih Sarıalioğlu, Vip Turkey okuyucuları için çok özel bir röportaj verdi.

Semih Bey, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Türkiye’nin dört bir köşesinde gayrimenkul sektöründe 24 yıldır sürmekte olan çalışmalarımıza devam etmekteyim. Saral Gayrimenkul olarak aynı zamanda Körfez ülkelerinde de ofislerimiz bulunmakta. İstanbul’daki satış ofisimizi ise 2022 yılında kurduk. Böylece İstanbul ile olan bağlantımız da güçlenmiş oldu. Bunların dışında Trabzon’da yaşıyorum, 2 çocuk babasıyım.

“Saral Gayrimenkul olarak metaverse’te bir emlak ofisi açmaya hazırlanıyoruz”

Peki, emlak sektöründe İstanbul’a ne gibi yenilikler katmayı planlıyorsunuz? Sektörde, burada olmayan ne gibi ayrıcalıklar yaşatacaksınız?

Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz genel çalışmalarımızın dışında, özellikle Anadolu bölgesi ve Trabzon’da 24. senemizi doldurmuş bulunmaktayız. Sektördeki çalışmalarımıza ilk günden beri gayrimenkul lideri olarak görevi tamamen sahiplenip devam ediyoruz. Elbette Trabzon’da, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Bodrum’da ve daha birçok şehirde sektörde olan dostlarımız var ancak fark ettim ki bizim kullandığımız teknolojiyi, verdiğimiz hizmeti ve iş takip süreçlerini hiç kimse sağlayamıyor. Fark ettik ki biz bu alanda Trabzon’a; Türkiye’nin ve hatta dünya standartlarının üzerinde bir kurumsallık ve hizmet sağlıyormuşuz. Şu anda dünya genelinde gayrimenkul sektöründe metaverse’e geçen yok, biz ise şu sıralar metaverse’te bir emlak ofisi açmaya hazırlanıyoruz.

“Semih Sarialioğlu Ceess Portföy Yatırım Ortaklığı ile İstanbul’daki müttehitlerimiz ciddi kazanç elde edecekler”

Anadolu’da başlayan tecrübenizi İstanbul’a da taşımak istediniz diyebilir miyiz?

Evet. Karadeniz Bölgesi’nde biriktirdiğimiz başarılarımızı, aktivitelerimizi, teknolojimizi ve tecrübemizi İstanbul pazarına aktarmaya geldik. Tabii ki, kendi isteğimizle geldik ama aslında çağrıldık da diyebiliriz. Oldukça geniş bağlantılarımız var, “Buradaki projelerde sana ihtiyacımız var.” cümlesini çok sık duyar olduk.

Bu anlamda Trabzon’a Arap popülasyonunu kazandıran isimlerden bir tanesi benimdir. İran pazarını destekleyip Trabzon’a girmelerini sağladık. Aynı bağlantılarımızı şimdi büyükşehre aktararak geniş yelpazedeki gayrimenkulleri, yüksek cirodaki mülklere aktarma yapacağız.

İstanbul açısından emlak sektörünü nasıl öngörüyorsunuz, neler bekliyorsunuz?

İstanbul pazarı çok büyük ve bir o kadar da güçlü bir pazar. Yüksek maliyetlerde ve rakamlarda gayrimenkuller var. Bu gayrimenkulleri pazarlama konusunda çok iddialıyız. Hem teknolojimiz hem çalışma yöntemimiz hem de ekip arkadaşlarımızla profesyonel bir iş yaparak oldukça ciddi başarılara imza atıyoruz.

Yüksek maliyetli, yüksek cirolu gayrimenkuller Semih Sarialioğlu Ceess Portföy Yatırım Ortaklığı ile birleşince hem İstanbul’daki müttehitlerimiz ciddi kazanç elde edip hızlı sonuç alarak başarıya ulaşacaklar hem de biz çalışmamızın karşılığını alacağız.

Amerika ve Dubai’den de oralara gitmemiz yönünde teklifler aldık fakat ilk önceliğimiz İstanbul oldu. Bundan sonrasında ise nereye gideceğimize yatırımcılarımızla karar vereceğiz.

“İstanbul’a geldiğimizi duyan birçok yatırımcı görüşme gerçekleştirmek istiyor”

Başlangıç olarak ilk satış ofisinizi Quasar’da açtınız. Peki, şu an satışını öngördüğünüz yani sahip olduğunuz kaç gayrimenkulünüz var? En azından başlangıcınız Quasar mı olacak?

Evet, başlangıcımız Quasar olacak fakat bir proje için daha görüşüyoruz. 2000 dairelik bir projenin komple satış ve portföy yönetimi sistemini kurmak için görüşmeler yapıyoruz. Eğer şartlar iki taraf içinde elverişli olursa bu projeyi de bünyemize katacağız.

Bunlar dışında İstanbul’a geldiğimizden beri çok yoğun bir iş programı içerisinde çalışıyoruz. Buraya geldiğimizi duyan herkes görüşme gerçekleştirmek istiyor. Daha yeni yeni hazırlanıyoruz diyebilirim. Çok yakın zamanda proje sahiplerinin tümünü ziyaret etmiş olacağız. Onlar da bizler de alacağımız hızlı sonuçlarda varız. Görüşmek isteyenler aynı zamanda sosyal medya hesaplarından ilgili birimlerimize ulaşabilirler. Biz, kendileriyle iletişime geçip ziyaretlerimizi gerçekleştiririz.

“Herkes satarken alan, herkes alırken satan olursanız gayrimenkulde dün olduğu gibi bugün de kazanırsınız”

Semih Bey, genel olarak emlak sektörü kapsamında Türkiye’nin şu anki durumuyla ilgili yorumlarınız ne olur? Genel olarak ülkenin çarklarını, ekonomik durumunu ve emlak piyasasını sizce bu sene neler bekliyor?

Dünya genelinde ekonomik kriz var. Ülkelerin birbirleriyle yaşadığı gerginlikler sonucu paranın el değiştirdiğini gördük ve bu gayrimenkul sektörünü fazlasıyla etkiledi.

Dünya’da ciddi yaptırımlar gören Rus iş adamları şu anda Türkiye’yi güvenli liman olarak görmekteler ve bizim Ruslarla ciddi bağlantılarımız var. Bu bağlantılarımızı Türkiye’de yatırıma dönüştüreceğimize inanıyoruz. Bunun yanı sıra İranlı yatırımcıları da Trabzon pazarına yönlendirdik. Elbette İstanbul’da da bu yatırımların artarak devam edeceğine inanıyoruz.

Gayrimenkul yönünden baktığımız zaman geçmişte hayatı bedava yaşıyormuşuz, diye tabir edebiliyorum. Bana göre her şey gerçek değerine ve emeğinin karşılığına ulaştı. Bugünkü standartlar olması gereken standartlardır.

Türk yatırımcılarımıza seslenmek istiyorum; ‘Gemi limandan kalkmak üzere, halatlar çözülecek. Bu yüzden bu tarihleri geçirmeden alışverişlerinizi yapın, gayrimenkul ihtiyacınız varsa giderin. Çünkü piyasa maliyetleri yükseldiği için yeni üretim yok denecek kadar az. Mevcut gayrimenkullerin birçoğu yatırıma dönüştü kalan az sayıda gayrimenkul için acele etmek gerekir. Benim bir sloganım var, Türkiye genelinde emlakçılar da bunu müsaade alarak kullanmaya başladılar; ‘Herkes satarken alan, herkes alırken satan olursanız gayrimenkulde dün olduğu gibi bugün de kazanırsınız.’ Bu, 24 yıllık tecrübeye dayanarak söylenmiş bir sözdür.

“Her daim pazarın ve piyasanın dinamiklerine hakim, doğru hamleyi nerede ve ne zaman yapacağını bilen bizim gibi profesyonelleri seçmenizi öneririm”

Son olarak gayrimenkul yatırımcılarına söylemek istedikleriniz var mı? Gayrimenkul alırken az önce söylediğiniz slogan yeterli midir? Yoksa dikkat etmeleri gereken, söylemek istediğiniz ekstra bir şey daha var mı?

Öncelikle herkes kendine uygun, yatırımlarını doğru yönetebilecek meslektaşlarımı seçsinler. Gayrimenkul çok hassas bir konudur. Çok iyi bir araştırma sonucu, gereken hamlelerin doğru zamanda yapılmasıyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Şu anda aldığı gayrimenkul üzerinden kar edemeyen ve hatta ciddi zarara uğrayan yatırımcılar görüyor, üzülüyoruz. Kendilerine kurumsal, bilgili, yetenekli, her daim pazardan, piyasadan haberdar olarak nerede hangi hamleyi yapması gerektiğini bilen danışmanlar seçerlerse hem kendileri kazanır ve güvenli, huzurlu ticaret yaparlar hem de bizler emeğimizin karşılığını almış oluruz. Özetle iki taraf için de kazan - kazan mantığında ilerleyebiliriz.

Kapat
Kapat