VR

TINY HOUSE'LARDAKİ YASAL RİSKLERE DİKKAT !

8 Nisan 2023

TINY HOUSE'LARDAKİ YASAL RİSKLERE DİKKAT !

TINY HOUSE'LARDAKİ YASAL RİSKLERE DİKKAT !

TINY HOUSE’LARDAKİ YASAL RİSKLERE DİKKAT!

Son dönemin trend gayrimenkulleri arasında yer alan Tiny House konseptinin yasal boyutunu sizin için değerlendirdik.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan orta ve üst gelir grubundaki insanlar pandemi sürecinde başlayan ve özellikle son dönemde deprem korkusuyla yoğunlaşan bir şekilde İstanbul’da Şile, Ömerli, Çanakkale, Avşa, Çatalca ve Balıkesir gibi bölgelerde 500 m2 ile 1000 m2 arasında yeşil alan & tarla vasfında olan yerler satın alıp Tiny House, karavan veya prefabrik tipte ev sahibi olmaya çalışıyorlar. İmar izni olmayan bu alanlara temelsiz veya taşınabilir olduğu için ruhsata gerek olmadan bu tarz yapılar yapmanın yasal olduğu düşünülüyor ama durum düşünüldüğü gibi değil.

Tiny House’lar yasal mıdır?

Bunu cevaplamadan önce arsa ve arazi kavramlarını açıklamak gerekiyor.

Emlak Vergisi Kanunu arsayı şöyle tanımlar:

“Belediye sınırları içinde belediyece parsellenmiş arazi arsa sayılır.”

Bir arazinin, arsa olarak tanımlanabilmesi için parsellenmiş olması gerekir. Dolayısıyla her arsa, arazidir ama her arazi, arsa değildir. Arsalarda yapılaşmaya izin verilirken, arazilerde, parsel çalışması henüz tamamlanmadığı için yapı izni yoktur. Bu bilgi ışığında Tiny House’lar yasal mıdır sorusunu cevaplayalım. Planlı alan içerisinde yer alan arsa vasfını taşınan bir taşınmaz üzerinde planlara uygun yapılmış bir Tiny House tabi ki yasaldır. Ancak Tiny House yapılan her taşınmaz maalesef arsa vasfını taşınmıyor, bu sebeple bu yapılar maalesef yasal değildir.

Tiny House için yasal riskler nelerdir?

3914 sayılı İmar Kanunu bize şunu söylüyor, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre her arazi üzerine yapılaşma olması yasal değildir. 4.999 m2’ye kadar olan yeşil alan & tarla vasfındaki yerlere herhangi bir şekilde bina yapılması yasayla engellenmiştir. Yatırım yapılacak alan 5.000 m2 üzerinde tarım bölgesiyse tarımsal faaliyetine destek olmak koşuluyla %10’u geçmeyecek şekilde küçük yapı ve müştemilat yapılabilir.

İmar izni olmadan yapılan Tiny House’lar için de riskler söz konusudur. Belediye yasalara aykırı bu yapılaşmayı tespit ederse yapıyı mühürler. Adli makamlar da kamu davası açabilir. İnsanların emek vererek yapmış oldukları birikimlerin heba olması söz konusu. O yüzden yatırımcılar bu konuda hata yapmaktan kaçınmak ve birikimlerinin heba olmasını önlemek istiyorlarsa mutlaka gayrimenkul yatırım uzmanlarının rehberliğinde yatırım kararlarını vermeliler ve komisyoncular tarafından kendilerine fırsat olarak sunulan gayrimenkullere dikkatle yaklaşmalılardır.

Tiny House’a sahip olmak insanlar için hayal mi?

İnsanların hayalini kurdukları bir Tiny House’a sahip olmaları tabi ki mümkün. Ceess Global olarak uzman saha ekibimizle Türkiye’nin dört tarafında arsa keşifleri yapıyoruz. Yasalar çerçevesinde her yapı tipine uygun arsa & arazi alternatifini portföyümüze alıyoruz. Yatırımcıların ihtiyaçları ve beklentilerine göre alternatifleri kendilerine sunuyoruz. Tiny House sahibi olmak isterlerse buna uygun alanlar mutlaka var, doğru bir rehberlikle yasalara uygun Tiny House’a sahip olup sevdikleriyle keyifle, gönül rahatlığıyla yaşamlarını sürdürülebilirler.

Kapat
Kapat