VR

KONUT KREDİSİ NEDİR, NASIL ALINIR?

7 Ocak 2023

KONUT KREDİSİ NEDİR, NASIL ALINIR?

KONUT KREDİSİ NEDİR, NASIL ALINIR?

KONUT KREDİSİ NEDİR, NASIL ALINIR?

 

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen ancak bütçesi yeterli olmayan tüketiciler için kamu veya özel bankalar tarafından evi teminat altına alarak verilen bir kredi türüdür. Özel veya kamu bankaları tarafından sağlanan bu finansal destek sayesinde tüketiciler belirli bir süre düzenli ödemeler yapma karşılığında ev sahibi olma imkanına kavuşurlar. Taksitle ve uzun vadede ödeme kolaylığı sağlayan bankaların faiz oranları değişiklik gösterir. Ödeme planı, kişinin ödeme gücüne ve bütçesine göre düzenlenir.

Tüketiciler aşağıdaki şartlar doğrultusunda bankalardan kredi kullanabilirler:

  • Tüketicinin aylık gelirinin talep ettiği kredi tutarıyla uyumlu olması.
  • Tüketicinin, satın almak istediği evin değerinin belirli bir yüzdesine nakit olarak sahip oluyor olması (peşinat olarak ödenecek tutar)
  • Kredi başvurusu yapılan evin iskanının olması.
  • İnşası tamamlanmamış ev için başvuruluyorsa kat irtifakı sunulmalı.
  • Projenin en az yüzde 80’inin tamamlanmış olması (Konut projesinin anlaşmalı olduğu banka varsa konutun yüzde 80’i tamamlanmadan kredi imkanı sağlamaktadır.)

 

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Konut kredisi başvurusu yapmak istenildiğinde öncelikle kredi alınacak bankanın belirlenmesi gerekmektedir. Her bankanın kredi verme koşulları ve başvuru yolları farklılık gösterebilir. Sonrasında bankaya konut kredisi başvurusu yapılmalıdır. Başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra gelir belgesi ve tapu ile bankaya giderek kredi alım süreci başlatılır. Bu süreçte bankanın ekspertiz uzmanları satın alınacak evin değer tespitini yaparak evin talep edilen kredi tutarına uygun olup olmadığına karar verir. Belirlenen ekspertiz değerinin yüzde 80'ine 240 ay vadeye kadar konut kredisi alınabilmektedir. Geri kalan yüzde 20'si için peşinat gerekmektedir.

 

KONUT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?

 

Her bankanın faiz oranı değişiklik göstermekle birlikte konut kredisi faiz oranları, Merkez Bankası kararlarına göre belirlenmektedir. Bankalar, Merkez Bankası’nın açıkladığı alt ve üst sınırlara göre faiz oranlarını belirleyebilirler. Kredi hesaplaması ve aylık ödeme planı bu kriterlere göre yapılır.

Örnek bir hesaplama yaparsak:

500.000 TL ve 120 ay (10 yıl) vade ve %1,20 faiz oranı için kredi hesaplaması yapılırsa aylık taksit 7.884 TL, toplam geri ödeme 949.519 TL olacaktır.

Kapat
Kapat