VR

Konut Finansmanı(Mortgage) Nedir?

10 Aralık 2022

Konut Finansmanı(Mortgage) Nedir?

Konut Finansmanı(Mortgage) Nedir?

Mortgage Nedir?

 

Mortgage emlak sektöründe sıklıkla kullanılmakta olan bir terim olma özelliğine sahiptir. Kelimenin Türkçe anlamının ise rehinli satış ve ipotekli satış anlamlarına sahip olduğu bilinmektedir. Mortgage kelimesinin, bir malın güvence olarak gösterilmesi sonucunda ödünç olarak alınan parayla ödenmesi anlamına gelmektedir. Tutulu satış olarak da bilinmekte olan mortgage, genel olarak taşınmaz mal satımında kullanılmaktadır.

 

 Mortgage Hakkında

 

 Mortgage emlak sektöründe kullanılmakta olan bir ifade olma özelliğine sahiptir. Yapılacak olan yatırım fırsatları doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde ise kazanç getirmesi mümkün olmaktadır. Mortgage; tutulu satış, ipotekli satış ve rehinli satış olarak da bilinmektedir. Bir gayrimenkul alınmak istenildiği zaman teminat olarak gösterilmekte olan ve uzun vadeli kredi almanızı sağlayan bir iktisadi terim olarak ifade edilmektedir.

 

 Mortgage Neden Alınır?

 

 Ev ve işyeri sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak verilmekte olan bir kredi türüdür. Mortgage kelimesi, İngilizce kökenli bir kelime olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ipotek teminatı anlamına da geldiği söylenebilir.

 

 Sadece Türkiye de değil tüm dünyada kullanılmakta olan finansal bir yöntem olduğu bilinmektedir. Almayı düşündüğünüz taşınmazlar için, yenilikçi firma yapısı ile gerekli tavsiyeleri almanız mümkün olmaktadır.

 

 Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

 

 Mortgage kredisinin alınması, konut piyasasına kira öder gibi ev sahibi olmak deyimini kazandırmıştır. Mortgage kredisi almak için kurumsal gayrimenkul firmalarından faydalanılması büyük bir katkı sağlamaktadır.

 

 Mortgage kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de mortgage kredisi kullanılarak alınan evin, bankaya ait olmasıdır. Mortgage kredisi kullanılarak bir ev alındığı zaman, borç ödemesi yapılmadığı takdirde bankanın evi satarak borcu tahsil etme yetkisi bulunmaktadır.

 

 Mortgage Kredisi Almak Güvenli mi?

 

 Mortgage kredisi almayı düşünen kişiler tarafından güvenilir olup olmadığı oldukça fazla araştırılmaktadır. Mortgage kredisi alınmasında en önemli özelliklerden birisi de vade sayısının yüksek olması olmaktadır. En fazla tercih edilen vade ise Türkiye de 10 yıllık vadeler olarak dikkat çekmektedir.

 

 Taksitlerin düzenli bir şekilde ödenmesi durumunda bankanın eve el koyma hakkının bulunmadığını söylemekte mümkün olmaktadır. Taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyen kişiler için mortgage kredisi almak güvenlidir.

 

Kapat
Kapat