VR

ORTA GELİRLİYE YÖNELİK KONUT KAMPANYASI’NDA FAİZ ORANI VE ŞARTLAR BELLİ OLDU

4 Ocak 2023

ORTA GELİRLİYE YÖNELİK KONUT KAMPANYASI’NDA FAİZ ORANI VE ŞARTLAR BELLİ OLDU

ORTA GELİRLİYE YÖNELİK KONUT KAMPANYASI’NDA  FAİZ ORANI VE ŞARTLAR BELLİ OLDU

ORTA GELİRLİYE YÖNELİK KONUT KAMPANYASI’NDA
FAİZ ORANI VE ŞARTLAR BELLİ OLDU

 

Bir süredir üzerinde çalışılan yeni konut kampanyasında sona gelindi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum düzenledikleri ortak basın toplantısıyla Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'nın detaylarını açıkladı.

Bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları, 1. bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. bölgedeki illerde en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki illerde ise en çok 2 milyon TL olacak. Kampanya kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yönelik olup alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

 

Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşların, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması gerekiyor. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacak.

 

Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

 

Kampanya kapsamında vatandaşlar 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecekler:

  • Birincisi, tamamlanmış konutlar, ikincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar, üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar.
  • İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde kampanya kapsamında finansman imkânı ve bakanlık katkısı sağlanacak.
  • Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalar tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacak.

 

Konut arzının dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde artırılmasını böylece, konut fiyatlarında ortaya çıkan dönemsel hızlı yükselişleri de orta vadede en az seviyeye indirmesini amaçlayan ‘YENİ KONUT FİNANSMAN MODELİYLE YENİ EVİM” kampanyası ille ilk etapta 100 bin ailenin birkaç ay içerisinde ev sahibi olacağı öngörülüyor.

Kapat
Kapat